Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Klasztor SS. Dominikanek

Rys historyczny klasztoru i kościoła

zgromadzenia SS. Dominikanek w Białej Niżnej

/Na podstawie Kronik Klasztoru i wspomnień Sióstr,
oprac. S. Agnieszka, dn. 25 listopada 1976 roku/

 

  "Wioska Biała Niżna, położona na trakcie drogowym oraz kolejowym: Grybów - Stróże, nad rzeką Białą, w powiecie, jak i parafii grybowskiej, licząca ok. 1000 mieszkańców - w XIX w., łącznie z sąsiednią wioską Gródek - stanowiła dziedziczną własność Konstancji z Zielińskich Hrabiny Stadnickiej.

   W 1873 roku całą tę ziemską posiadłość /Biała, Gródek/ wraz z dworem, młynem i traczem Konstancja Hrabina Stadnicka testamentem zapisała Zgromadzeniu Sióstr Dominikanek III Zakonu w Wielowsi, którego Przełożoną Generalną wówczas była M. Kolumba Białecka - założycielka zgromadzenia. Zgodnie z wyżej wymienionym testamentem objęcie dworu przez Siostry oraz przekształcenie go na klasztor nastąpiło dopiero po śmierci Hrabiny Konstancji /†23.01.1881./ i jej bratowej, dożywotniczki - Olimpii z Barańskich Hr. Stadnickiej /†11.05.1895./ tj. w maju 1895 roku. Już uprzednio, bo do roku 1893 zgromadzeniu, dzięki usilnym zabiegom, udało się zlikwidować długi ciążące na majątku. Sam dwór z zabudowaniami gospodarczymi, młynem i tartakiem, jak mówią kroniki klasztorne, w chwili przyjazdu sióstr wyglądał "jak po napadzie Tatarów". Wszystko było zaniedbane oraz zniszczone, a inwentarz żywy i martwy nieliczny.

 

 

Powstanie kościoła klasztornego św. Dominika.

 

     Pierwotna, mała dworska kaplica mieściła się w obrębie dworu od strony ulicy. Był nią dzisiejszy korytarzyk łączący kościół z klasztorem. W pierwszych miesiącach swego pobytu w Białej Siostry nieco poszerzyły i odnowiły kapliczkę p.w. Najświętszej Rodziny, której erekcji i poświęcenia dokonał ksiądz Leon Tarasiński, proboszcz grybowski, w listopadzie 1895 roku.
    W grudniu 1925 roku, w związku z przeniesieniem siedziby Nowicjatu oraz Zarządu Zgromadzenia z Wielowsi do Białej, za rządów M. Kunegundy Arndt, kaplica ta została ponownie powiększona, przez usunięcie ściany pomiędzy zakrystią starą a kapliczką, wydłużyła się, została również gruntownie odnowiona i przystosowana do potrzeb liczniejszego grona Sióstr i wiernych.
    Napływ licznych kandydatek do życia zakonnego oraz zwiększająca się frekwencja wiernych zdopingowały Zarząd Zgromadzenia z M. Bogumiłą Topiłko na czele do zaplanowania w 1934 r. i gromadzenia materiałów pod budowę nowej obszernej, półpublicznej kaplicy tj. dzisiejszego kościoła Św. Dominika. Projekt budowy przygotował architekt inż. Zenon Remi z Nowego Sącza, a wiosną 1938 r. - już za rządów nowej Przełożonej Generalnej M. Agnieszki Preisler - przystąpiono do budowy tejże kaplicy. Budową kierował budowniczy z Ryglic p. Boratyński, brat Ks. Proboszcza ze Stróż.

    W chwili wybuchu wojny w 1939 r. kościół był już prawie ukończony na zewnątrz. Był to obiekt bez wyraźnych cech stylowych, z cegły, jednonawowy z transeptem, nakryty wewnątrz stropem żelbetowym i modrzewiowymi kasetonami, a na zewnątrz - otynkowany i pokryty blachą. Witraże w oknach kościoła przedstawiają Świętych Zakonu Św. Dominika. Dawna kaplica w tym czasie została przekształcona na korytarzyk łączący klasztor, zakrystię i nową kaplicę. Na okres powyższej budowy przeniesiono Najświętszy Sakrament do zakonnego kapitularza, który został powiększony w roku 1946 przez przyłączenie przyległego doń oratorium. W ten sposób powstała wewnętrzna, zimowa kaplica, która do dziś istnieje.

     Nowy, klasztorny kościół otrzymał za patrona Św. Dominika i został uroczyście poświęcony przez Księdza Prałata Jana Solaka z Grybowa w dniu 17 grudnia 1944 roku i oddany do użytku Zgromadzenia i wiernych. (W okresie okupacji Niemcy uczynili w kaplicy skład zboża)"

 

 

 

 

Data dodania: 2018-11-01 18:13:24
Data edycji: 2019-09-17 12:19:18
Ilość wyświetleń: 8560
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej