Zespół Szkolno-Przedszkolny w Białej Niżnej

Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

Biała Niżna

   BiaÅ‚a Niżna poÅ‚ożona jest w dolinie rzeki BiaÅ‚ej, stÄ…d jej nazwa, w odlegÅ‚oÅ›ci 1 km. na póÅ‚noc od Grybowa. Miejscowość liczy okoÅ‚o 2757 mieszkaÅ„ców. W BiaÅ‚ej Niżnej znajduje siÄ™ ZespóÅ‚ Szkolno-Przedszkolny, tartak, mÅ‚yn, klasztor sióstr Dominikanek, okazaÅ‚y koÅ›cióÅ‚ i remiza OSP.

 

   Osada posiada bogatÄ… historiÄ™. Åšlady bytowania czÅ‚owieka siÄ™gajÄ… czasów przedhistorycznych. Miejscowość, wraz z Białą WyżnÄ…, włączonÄ… do Grybowa oraz SioÅ‚kowÄ… istniaÅ‚a jeszcze przed zaÅ‚ożeniem Grybowa, co poÅ›wiadcza dokument lokacji miasta. BiaÅ‚a Niżna, wchodzÄ…c do klucza królewskich dóbr grybowskich, dzieliÅ‚a losy miasta, jego wzloty i upadki. Podobnie jak Grybów nie ominęły jej klÄ™ski elementarne. Od 1830 roku miejscowość stanowiÅ‚a wÅ‚asność Horschów. W 1846 roku miaÅ‚y tu miejsce rozruchy chÅ‚opskie, a w 1863 roku, podburzeni zapewne przez austriackich agentów lub z braku Å›wiadomoÅ›ci narodowej, chÅ‚opi dokonali marszu na Grybów, gdzie werbowano ochotników do powstania styczniowego. Powodem byÅ‚y rozgÅ‚aszane plotki, że ochotnicy przyniosÄ… nieszczęście oraz pomogÄ… panom przywrócić paÅ„szczyznÄ™, zniesionÄ… przez dobrego cesarza.

 

   Na terenie wsi przy drodze BiaÅ‚a Niżna - Gródek znajduje siÄ™ cmentarz zamordowanych w czasie II wojny Å›wiatowej 360 Å»ydów, o fakcie tym przypomina wyryty na pÅ‚ycie nagrobnej napis w jÄ™zyku polskim, angielskim i hebrajskim.

 

   Obecnie sala gimnastyczna przy szkole w BiaÅ‚ej Niżnej przez caÅ‚y rok tÄ™tni życiem. Szczególnie popularne sÄ… rozgrywki w piÅ‚ce siatkowej. Funkcjonuje kort tenisowy, a w okresie zimowym lodowisko. Przy granicy ze Stróżami umiejscowiony jest tor rolkowo-rowerowy o dÅ‚ugoÅ›ci 1 kilometra. Na rzece BiaÅ‚a znajduje siÄ™ kilka kÄ…pielisk. Z gór „Grabna” i „Wierzchowina” roztaczajÄ… siÄ™ piÄ™kne widoki. Na terenie miejscowoÅ›ci znajdujÄ… siÄ™ dwa najwiÄ™ksze zakÅ‚ady przemysÅ‚owe w gminie: „Goran” Sp. z o.o. oraz SpóÅ‚dzielnia inwalidów „Karpaty”.

 

Data dodania: 2018-11-01 18:12:27
Data edycji: 2019-09-17 13:57:38
Ilość wyświetleń: 602

Patron szkoły

Åšw. Jan Kanty
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

Kalendarz

Konkursy

>>>Informacje >>>ogłoszenia >>>wyniki
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Twój Boks
Dowolna informacja
Przykładowy button
Facebook